Jelgavas skolēni izbauda Latvijas skolu komandu čempionātu badmintonā

6.aprīlī Salaspilī notika Latvijā pirmais skolu komandu čempionāts, kurā piedalījās arī četras komandas no Jelgavas. Vidusskolu grupā Jelgavu pārstāvēja Jelgavas Tehnikuma komanda, pamatskolu grupā Jelgavas 4.vidusskola, bet sākumskolu grupā bija gan Jelgavas 4.vidusskolas, gan arī Jelgavas 3.sākumskolas komanda. 

Jelgavas tehnikuma komanda vidusskolu grupā izcīnīja 5.vietu, uzvarot trijās no turnīra 5 spēlēm. Jelgavas tehnikuma sporta skolotājs Gints Veinbergs informē, ka tehnikumā badmintons ir ļoti populārs. “Rīkojam gan savus turnīrus, gan arī gatavojjamies šim turnīram, ka arī aprīlī notiks profesionālās izglītības sporta spēles, kuru programmā arī iekļauts badmintons,” stāsta Gints Veinbergs. Vidusskolu grupā par Latvijas čempioniem kļuva Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas komanda.

Arī pamatskolu grupā Jelgavas komanda izcīnīja 5.vietu – Jelgavas 4.vidusskolas komanda uzvarēja 3 no 5 spēlēm. Tāda ir komadu turnīra specifika, ka ar diviem Latvijas jauniešu čempioniem (Pauls Eliass Rozenvalds un Lenija Slivjuka) komandā bija nepietiekoši, lai uzvarētu spēcīgās Liepājas un Siguldas komandas, kuras arī bija ielozētas vienā apakšgrupā, bet pēcāk tikās finālā. Par pirmajiem čempioniem pamatskolu grupā kļuva Siguldas vidusskolas komanda.

Sākumskolu grupā Jelgavas 3.sākumskola izcīnija 6.vietu, bet Jelgavas 4.vidusskola palika 7.vietā. Jelgavas skolu savstarpējā spēlē īpaši atzīmējama 3.sākumskolas skolniece Estere Pikša, kura spēlēdama sieviešu un jauktajās dubultspēlēs gandrīz vieta pati izcīnīja 60 punktus, tādējādi nodrošinot savas skolas komandas uzvaru. Sākumskolu grupā par Latvijas čempioniem kļuva Valmieras Pārgaujas sākumskolas komanda.

Jelgava ar 28 pieteiktajiem spēlētājiem bija 2 visplašāk pārstāvētā Latvijas pašvaldība. No Siguldas bija 52 spēlētāji, no Valmieras – 26, Liepājas – 21, Ugāles – 14, Talsiem – 12, Jūrmalas – 5, Cēsīm – 4, Uzvaras (Bauskas novads) – 4, Salaspils – 4. Latvijas skolu komandu čempionātā piedalījās gan iepriekš nezināmi badmintona spēlētāji, gan arī Latvijas spēcīgākie jaunieši. 

Latvijas skolu komandu čempionāts notika trijās vecuma grupās – sākumskola (4.-6.klase, līdz 2005.gadā dzimušie), pamatskola (7.-9. klase, līdz 2002.gadā dzimušie) un vidusskola (10.-12.klase, līdz 1998.gadā dzimušie). Latvijas skolu komandu čempionātā badmintonā tika aicinātas piedalīties visas Latvijas sākumskolas, pamatskolas, vidusskolas, ģimnāzijas, kā arī arodskolas un speciālās skolas.

Vienā komandā skola varēja pieteikt 8 puišus un 8 meitenes, taču maksimālais spēlētāju skaits vienā spēlē ir 4 puiši un 4 meitenes, bet minimālais skaits ir 2 puiši un 2 meitenes. Vienā komandu spēlē viens spēlētājs var piedalīties tikai 2 kategorijās.

Uzvarētāji saņēma balvu no “Tallink Latvija” – visi komandas dalībnieki un treneri dosies kruīza braucienā uz Stokholmu. Pamatskolas un vidusskolas vecuma finālspēlēs tiešraidē translēja Sportacentrs TV. Visas komandas pusdienās baudīja sātīgas picas no “Pica Lulū”. Latvijas skolu komandu čempionātu līdzfinansēja arī Latvijas Sporta federāciju padome. Turnīru rīkoja Latvijas badmintona federācija sadarbībā ar Latvijas Skolu sporta federāciju. Turnīra organizēšanu nodrošināja Salaspils badmintona klubs.

Latvijas badmintona federācijas ģenerālsekretārs Kristians Rozenvalds ir ļoti pateicīgs “Tallink” par piešķirto balvu. Tas piesaistīja skolēnu un sporta skolotāju uzmanību. Siguldas badmintona treneris Uvis Raivis Kronenbergs atzina, ka pēc tam, kad skolās tika izziņots par badmintona čempionātu un “Tallink” balvu, bijis acīmredzams bērnu pieplūdums treniņos.

“Daudziem bērniem šīs bija pirmās badmintona sacensības, kuras mainīja stereotipus par badmintonu. Daudziem jauniešiem parādījās papildus interese un badmintona azarts, vēlme sākt regulāri trenēties. Jaunieši Salaspilī izbaudīja īstus badmintona svētkus, kurus Latvijas badmintona federācija un Latvijas skolu sporta federācija noteikti organizēs arī turpmāk,” stāsta Kristians Rozenvalds.

Komandu savstarpējā spēle sastāv no 5 atsevišķām spēlēm – zēnu un meiteņu vienspēle, zēnu un meiteņu dubultspēle, kā arī jauktā dubultspēle. Komandu savstarpējā sacensība notiek līdz viena no komandām izcīna 100 punktus. Sākotnēji, piemēram, zēni spēlē vienspēli līdz viena no komandām sasniedz 20.punktu, tad turpina ar meiteņu vienspēli līdz uzvarošā komanda iegūst 40. punktu. Tad seko zēnu dubultspēle līdz 60.punktam, tālāk meiteņu dubultspēle līdz 80.punktam un visbeidzot jauktā dubultspēle līdz 100.punktam. Spēļu secība tiek noteikta izlozē pirms katras komandu sacensības.

“Šī ir iespēju skolu komandu čempionātā ļoti labi sevi parādīt tām skolām, kurai ir grūti nokomplektēt lielās komandas, kādas nepieciešamas tādos komandu sporta veidos kā futbols, volejbols, rokasbumba vai basketbols. Tā ir iespēja gan lielajām skolām, gan arī mazajām lauku skolām,” stāsta Latvijas skolu sporta federācijas prezidents Andris Lukss. 

“Lai gan badmintons ir individuāls sporta veids, taču pasaulē tieši komandu sacensības ir tās, kuras piesaista vislielāko interesi. Komandu čempionāti ir kā galvenais badmintona dzinulis, veicinot mediju, sponsoru un līdzjutēju interesi,” stāsta Latvijas badmintona federācijas ģenerālsekretārs Kristians Rozenvalds. 

“Šogad mūsu prioritāte ir attīstīt komandu čempionātus, tai skaitā iesākt tradīciju rīkot Latvijas skolu komandu čempionātu, attīstīt Latvijas badmintona līgu, aizsākt studentu līgu,” norāda Kristians Rozenvalds.

One comment

  1. ULdis

    Spriežot pēc rezultātiem, izskatās, ka Jelgavas 4.vidusskolas komandas treneru korpuss taktiski zaudēja pretiniekiem cīņā par komandas iespēju spēlēt turnīra finālā….

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s